Як вибрати газонокосарку, тример

Основні моменти при виборі газонокосарки.

  • Бренд. Надійна газонокосарка не може коштувати дешево. Відомі виробники пропонують іноваційні рішення, якісні ножі і матеріали. Зрозуміло, все це збільшує ціну газонокосарки.
  • Особливості трави. Для регулярної обробки газону досить малопотужного пристрою. Якщо ж мова йде про боротьбу з чагарниками і польовою травою, то в цьому випадку знадобиться набагато потужніший агрегат.
  • Особливості рельєфу місцевості. Колісна модель хороша для роботи на рівному майданчику, але не підійде для крутих схилів. Тут стане в нагоді тример.
  • Власний фізичний стан. Тример і ручна газонокосарка вимагають від оператора витривалості і сили. Не бажано використовувати таку техніку людям, страждаючим захворюваннями опорно-рухової системи (в тому числі радикуліт та інші хвороби хребта).

Тип

Газонокосарка – інструмент для стриження газонів. Виконується у вигляді воза з 2 або 4 колесами. Газонокосарка зазвичай не потребує докладання серйозних фізичних зусиль. Пристрій оснащується травозбірником, в ньому часто передбачається функція мульчування.

  • Сінокосарка – різновид газонокосарки, яка розрахована на обробку запущених територій, лугів, зарослих газонів, межей. Застосовується для обробки значних площ (500-1000 м2).

Газонокосарка-робот – вдосконалений різновид газонокосарки, що виконує роботу автоматично: користувачеві досить завдати маршрут і час роботи. Якщо на шляху «розумного» робота зустрінеться перешкода чи жива істота, робот об'їде його.

Деякі моделі здатні повертатися на базу, щоб зарядити акумулятори. Іноді робот забезпечується датчиком дощу і сигналізацією, яка спрацьовує при спробі його «викрадення». Зустрічаються вироби, що працюють від сонячних батарей. В цілому газонокосарка-робот характеризується порівняно низькою продуктивністю і підійде для догляду за «окультуреним» газоном.

Тример – ручний інструмент для стриження газонів, нагадує косу. Складається зі штанги, мотора, ручки, ножа і котушки. Тример використовується для обробки невеликих ділянок і важкодоступних місць (біля дерев, дороги, будинка).

В процесі роботи тример утримується у висячому положенні: при експлуатації пристрою потрібно застосування фізичної сили, зате користувач може самостійно визначати висоту скошування. Цим тример вигідно відрізняється від газонокосарки, в якій регулювання висоти скошування обмежена кількома положеннями ножа.

Міні-трактор (райдер) – універсальна машина, яка призначена для широкого кола садово-паркових робіт (в тому числі скошування трави та прибирання снігу).

Комбісистема – тример з численними насадками (в тому числі культиватор, насадка для косіння снігу, зрізання сучків). Подібна машина хороша для обробки маленьких, але «складних» територій.

Тип переміщення

Самохідний – приводиться в рух бензиновим, дизельним електричним двигуном. Потужність мотора витрачається на обертання ріжучого інструменту і коліс. Така газонокосарка набагато зручніше несамохідного аналога, так що користувачеві не потрібно її штовхати. Самохідна модель – оптимальне рішення для обробки великих площ.

Несамохідний – приводиться в рух м'язовою силою користувача. Подібна газонокосарка дешевше, компактніше, маневрованій і краще обробляє складну рослинність, але менш зручна в роботі. Зокрема, для подолання перешкод під час руху потрібно докласти значних зусиль.

Привід

Ручний (механічний) – дешевий, екологічний, незалежний від джерел енергії, малошумний. Ручна газонокосарка не вимагає особливого догляду: заправляння пального, чищення фільтрів та інших подібних заходів. Механічна модель хороша для роботи на нерівних ділянках, де газонокосарка з мотором може поламатися.

Недоліки ручної газонокосарки: порівняно низька швидкість і якість обробки газонів, необхідність застосування фізичних зусиль. Крім того, ручні моделі завжди несамохідні. Ці мінуси не дозволяють використовувати механічну модель для обробки великих площ. Та й висока трава (більше 10 см) такому інструменту не по силах.

Двигун – не вимагає витрат фізичних сил і забезпечує якісну обробку газонів. Мінуси: більш висока ціна, залежність від наявності палива або електромережі, підвищений рівень шуму.

Моторну газонокосарку необхідно регулярно обслуговувати: в тому числі, підтримувати в належному стані кабель живлення (електромотор), міняти повітряні фільтри, чистити свічки (бензиновий). Газонокосарки бувають самохідними і несамохідними. Модель з двигуном – відмінний варіант для стриження просторих газонів, косіння густої і високої рослинності.

Двигун

Електричний (від мережі) – відрізняється дешевиною, компактністю, екологічністю, малою гучністю і простотою у використанні, так як не потрібно заливати мастило і паливо та контролювати їх рівень.

Газонокосарка з електродвигуном програє бензиновому аналогу в потужності і мобільності. Недоліком є залежність від погодних умов: пристроєм не можна користуватися після дощу або скошувати вологу траву, щоб уникнути ураження струмом. Робота з приладом вимагає обережності, щоб лезо не порізало кабель живлення, а сам шнур не заплутався між деревами.

Електрична газонокосарка – оптимальне рішення для обробки рівної ділянки до 500 м2 з наявністю електромережі. Подібній моделі густа і висока трава не під силу.

Важливо: для збільшення радіусу дії електричної моделі потрібно подовжувач.

Щоб не перерізати кабель під час роботи з електричною газонокосаркою, закиньте його на плече. Застосовувати електрокосарку допускається тільки в суху погоду і в гумових чоботях.

Електричний акумуляторний – володіє достоїнствами попереднього варіанту, але не обмежений в радіусі дії, так як не залежить від електромережі. Цей плюс обертається низькою тривалістю роботи і потужністю, а сама батарея досить важка і вимагає значного часу для зарядки. Акумуляторна модель підійде для обробки площі в 300-600 м2.

Бензиновий – потужний, не залежить від електромережі і довжини кабелю. Бензинова газонокосарка впорається з обробкою великих ділянок і самою густою травою.

Бензинова машина важче, дорожче і складніше в обслуговуванні (потребує палива, періодичну заміну мастила), ніж електрична модель. До недоліків відноситься високий рівень шуму при роботі і токсичність вихлопних газів, що викликають у деяких людей нудоту.

Дизельний – вигідно відрізняється від бензинового дешевиною використання (недороге паливо, економічна витрата пального). В іншому переваги і недоліки ті ж, що і бензинового агрегату.

Бензинова і дизельна газонокосарка використовується для обробки ділянки від 700 м2.

Кількість тактів

Двигун внутрішнього згоряння представлений в двох видах.

  • 2-во тактний (тільки бензиновий) – потужний при порівняно низькій ціні, але видає сильний шум. 2-во тактний мотор вимагає заправляння суміші бензину і мастила в точно певній пропорції (відхилення від них призведе до передчасного зносу мотора). Машина з 2-во тактним мотором відмінно впорається з роботою на крутому схилі (понад 25-30°).
  • 4-ри тактний (бензиновий і дизельний) – економічний, створює менше шуму і зручний в заправці, оскільки бензин і мастило заправляються окремо. При однаковому обсязі такий мотор поступається за потужністю 2-во тактному. Для стриження трави на крутому схилі модель з 4-ри тактним двигуном не підійде.

Обсяг – чим більше цей параметр, тим вище потужність двигуна і продуктивність газонокосарки. Зі збільшенням обсягу мотора зростає споживання палива і збільшується загальна вага машини.

Обсяг паливного бака – чим вище цей параметр, тим довше пропрацює бензинова або дизельна газонокосарка без дозаправляння.

Час повного заряду – залежить від ємності акумуляторної батареї. Більш ємний акумулятор забезпечує більший час безперервної роботи. Природно, така батарея і заряджається довше.

Витрати палива – безпосередньо залежить від потужності двигуна. Чим потужніше газонокосарка, тим вона «ненажерливій».

Оберти – цей параметр вказує на ресурс мотора. Чим більше обертів, тим довше пропрацює газонокосарка.

Потужність

Вимірюється в кінських силах (к. с.) або ватах (Вт). Газонокосарка за цим параметром вибирається залежно від площі газону. Чим просторіше така ділянка, тим потужнішим має бути агрегат:

  • 200-400 м2 – 600-800 Вт;
  • понад 400 м2 – 1000-1600 Вт.

Більш потужна газонокосарка покаже кращий результат при обробці густої і товстої трави, але обійдеться дорожче і вимагає більше пального. За вагою такі моделі важче малопотужних аналогів.

Потужність газонокосарки залежить від виду двигуна:

  • електричний – 300-2200 Вт;
  • бензиновий – 2.5-6.7 к.с.

Важливо: щоб перевести кінські сили в кіловати, слід знати, що 1 к. с. = 735 Вт.

Тип запуску – представлений двома варіантами.

  • Ручний (смикання троса) – моделі з подібним запуском легкі і дешеві, але незручні, оскільки вимагають прикладання фізичних зусиль для запуску.
  • Електростартер – газонокосарки з подібним запуском зручніше, але важче і дорожче.

Розташування

Вказує на потужність інструменту. Тримери з нижнім розташуванням двигуна характеризуються малою потужністю (300-600 Вт) і вагою 2-3 кг, але безперервний час роботи подібних пристроїв обмежений 10-15 хвилинами. У більш потужних (600-1000 Вт) і важких моделей двигун розташований зверху, що дає можливість працювати з жорсткою і густою рослинністю.

Характеристики

Режими роботи газонокосарки зі скошеною травою:

  • викид в сторону – зручно при косінні трави на узбіччях (моделі з боковим викидом зустрічаються найчастіше);
  • збирання в мішок (травозбірник) – позбавляє від необхідності збирати скошену траву з ділянки, але вимагає періодичних зупинок роботи для спустошення мішка;
  • мульчування – подрібнення трави з подальшим розкиданням її по газону. Переваги мульчування: удобрення грунту, зменшення випаровування вологи в спеку, вирішується проблема утилізації скошеної трави. Однак при косінні вологого газону мульча заважає зростанню трави. Тому мульчувати газон краще в суху теплу погоду.

Ширина скошування

Чим більше цей параметр, тим швидше машина обробить певну ділянку. В той же час зі збільшенням ширини захоплення зростають габарити і вага пристрою. Газонокосарка з невеликою шириною захвату краще підійде для роботи у важкодоступних місцях. У більшості газонокосарок ширина скошування варіюється в межах 33-60 см.

Ширина скошування залежить від виду приводу:

  • газонокосарка з ручним приводом – до 30 см;
  • газонокосарка з електричним мотором – 34-36 см;
  • газонокосарка з бензиновим двигуном – понад 36 см.

Рекомендовані параметри ширини скошування:

  • 32 см – для обробки ділянки площею 200 м2;
  • 40 см – для обробки ділянки площею 350 м2;
  • 40-45 см – для обробки ділянки площею 500 м2;
  • 45-53 см – для обробки ділянки площею 1000 м2;
  • 53-56 см – для обробки ділянки площею 2000 м2.

Висота скошування

Дозволяє оцінити висоту трави, що залишилась після проходу газонокосарки. Чим більше висота скошування, тим вище газонна трава після обробки машиною.

Площа скошування – залежить від потужності газонокосарки. Малопотужні пристрої з обмеженим часом безперервної роботи впораються з обробкою невеликої ділянки, а ось потужним агрегатам під силу косіння просторих газонів.

Швидкість косіння (продуктивність)

Визначається потужністю мотора і шириною скошування. Чим вища продуктивність, тим швидше машина вирішить поставлене завданняза одиницю часу.

Швидкість обертання ножа

Визначає, наскільки придатна газонокосарка до роботи з товстою і густою рослинністю. Чим вище швидкість обертання ножа, тим ефективніше обробка таких газонів.

Ріжуча система – представлена двома видами.

  • Роторна – 2-во / 4-ри лопатевий ніж або котушка із волосінню встановлені на валу, який обертається навколо вертикальної осі. Завдяки такому рішенню ніж викликає сильний повітряний потік, що засмоктує скошену траву в мішок або викидає її на землю. Роторні газонокосарки зустрічаються найчастіше.
  • Шпиндельна – один ніж жорстко закріплений, а решта розміщені на валу, які обертаються навколо горизонтальної осі. Шпиндельні моделі за продуктивністю поступаються роторним аналогам, зате краще зрізають рослинність: оброблений газон не жовтіє, не потребує поливання, трава зберігає «бархатистість».

У сінокосарки застосовується ножична ріжуча система з двома зубчастими лезами: один ніж так само жорстко зафіксований, як і в шпиндельному варіанті, а другий пересувається по горизонталі з боку в бік.

Штанга (тримери)

Буває двох видів:

  • пряма – зустрічається в потужних тримерах і моделях середньої потужності, але по зручності програє зігнутій;
  • зігнута – використовується в малопотужній техніці, однак більш комфортна в експлуатації, ніж пряма штанга.

Мішок (травозбірник)

Виконується в декількох видах:

  • жорсткий (пластиковий) – міцний і зручний у використанні, але ускладнює машину;
  • м'який (сітчастий) – легкий і компактний, дає можливість стежити за рівнем заповнення, але працювати з ним не так зручно, як з пластиковим;
  • комбінований – поєднує переваги попередніх варіантів. Подібний травозбірник простіше в розвантаженні, а при необхідності компактно згортається.

Важливо: при косінні вологого газону практичніше жорсткий мішок, оскільки мокра трава легко прилипає до сітки і забиває її. В результаті м'який мішок доведеться мити або пилососити.

Газонокосарка без мішка не збирає скошену траву, а відкидає її в сторону.

Зверніть увагу на обсяг мішка. Чим більше травозбірник, тим рідше необхідно його спустошувати. Правда, об'ємний контейнер завжди важче (це слушно навіть для пустого мішка).

Корпус

Виготовляється з наступних матеріалів:

  • пластик – недорогий, легкий, не схильний до корозії від соку трави, але швидко виходить з ладу;
  • метал – виграє у пластика в міцності і довговічності, але обійдеться дорожче. При цьому сталевий корпус досить важкий і схильний до корозії від трав'яного соку. Хорошим вибором стане корпус з алюмінію, який легше сталевого і не боїться корозії, але за нього доведеться розщедритися.

Дека

Частина корпусу газонокосарки, в якій знаходяться ножі. Виконується з пластика і металу (сталь, алюміній). Критерії вибору матеріалу ті ж, що і для корпусу. Пристрої з глибокою декою забезпечують більш «чисту» роботу, оскільки скошена трава потрапляє в мішок без втрат, тобто, не прокидається на оброблений газон.

Рівень шуму

Чим менше цей параметр, тим тихіше працює газонокосарка.

Час безперервної роботи

Тривалість роботи газонокосарки від заправляння її пальним або зарядження батареї. Так, у електричних акумуляторних машин цей параметр становить 30 хвилин, у бензинових – 45-60 хвилин.

Привід коліс

За цим параметром газонокосарки поділяються на три категорії:

  • передньопривідні – відрізняються кращою маневреністю;
  • задньопривідні – мають хорошу прохідність;
  • повнопривідні – оптимальне рішення для роботи на «складній» місцевості.

Важливо: купуйте газонокосарку з колесами на підшипниках. На відміну від коліс на втулках такий варіант довговічніше і надійніше. До того ж, колеса на підшипниках легко обертаються.

Зверніть увагу на діаметр коліс. Газонокосарка з великими колесами легше пересувається по газону, ніж її «побратими», які мають маленькі колеса.

Вага

Чим легше агрегат, тим зручніше з ним працювати. Важка бензинова газонокосарка не підійде для підлітків і людей похилого віку. Таким користувачам рекомендується вибрати електричну модель.

Функції

Регулювання висоти скошування – визначає висоту трави, яка залишиться після обробки газонокосаркою (діапазон 20-100 мм). Регулювання знадобиться, якщо оператор обробляє різні ділянки. Крім того, дана опція дозволяє уникнути зачіпання землі ножами горбистої місцевості, що запобігає поломку машини.

Регулювання здійснюється шляхом зміни рівня ножа над землею вручну або синхронно. В першому випадку потрібно відключити машину, а ось в деяких моделях з синхронним регулюванням цю операцію роблять безпосередньо в процесі роботи.

Важливо: в сучасній техніці кількість рівнів висоти скошування коливається в межах 3-14. Чим більше таких рівнів передбачено в газонокосарці, тим точніше налаштовується положення ножа для отримання потрібної висоти трави газону.

Практика показує, що за один прохід слід скошувати не більше 1/3 висоти трави. В цьому випадку газон буде здоровим і красивим.

Регулювання швидкості руху (самохідні моделі) – дозволяє оператору змінювати швидкість газонокосарки. Так, по обробленому газону машина може пересуватися швидше, ніж по давно не кошеній ділянці.

Регулювання ручки по висоті – дозволяє налаштувати ручки під зріст користувача. Ця функція забезпечує додатковий комфорт при роботі з газонокосаркою.

Захист від перегріву – автоматично відключає мотор в разі перевищення гранично допустимої температури. Запобігає виходу з ладу газонокосарки.

Індикація заповнення мішка – повідомляє про рівень заповнення травозбірника. В результаті не потрібно зупиняти роботу газонокосарки, щоб дізнатись, наскільки заповнений травою мішок.

Індикація ступеня заряду – відображає рівень заряду акумуляторної батареї агрегату. Ця функція дозволяє оператору контролювати стан акумулятора та своєчасно його заряджати.

Каталітичний нейтралізатор – зменшує рівень викиду токсичних речовин в повітря.

Антивібраційна система – спеціальні прокладки з полімерних матеріалів, що знижують вібрацію, яка виникає при роботі газонокосарки.

Оснащення

Насадки – розширюють функціонал газонокосарки. Зустрічаються декілька видів насадок:

  • лопатевий ніж – добре підходить для обробки густої рослинності, але при зіткненні з твердою перешкодою може поламатися, застосовується в роторних системах;
  • котушка із волосінню – не боїться зіткнень з твердими об'єктами, але малоефективна в боротьбі з товстою травою, зазвичай використовується в тримерами;
  • шпиндельний ніж – часто зустрічається в ручних моделях;
  • культиватор – використовується для розпушування грунту;
  • фрезерний ніж (кущоріз) – призначений для зрізування чагарників, гілок дерев та іншої твердої рослинності;
  • тример – насадка, яка застосовується в сінокосарках;
  • мульчуюча насадка – застосовується для подрібнення скошених рослин, які потім розкидаються по землі.

Гальмо двигуна – вмить глушить мотор, що буває необхідно при зіткненні газонокосарки з твердою перешкодою. Запобігає поломці двигуна.

Запобіжна муфта – також захищає двигун від пошкодження при зіткненні з твердим предметом.

Повітряна подушка – передбачає рух газонокосарки за допомогою повітряного потоку, який піднімає її над землею. Такий спосіб дає можливість застосовувати газонокосарку на складній місцевості (пагорби, схили), а також полегшує її пересування через відсутність сили тертя. В той же час в подібному пристрої не встановлюється висота косіння, а скошена трава просто розкидається по газону.

Плечовий ремінь – служить для комфортної роботи з ручним тримерами.

Складання ручки / штанги – зменшує габарити газонокосарки / тримера для перевезення або зберігання.

Рояльні колеса – вільно розгортаються в напрямку руху, що підвищує маневреність газонокосарки. Цими колесами оснащуються найчастіше бензинові моделі.

Поради по догляду

  • По завершенні роботи очистіть від трави, що залишилась і висушіть газонокосарку.
  • Періодично заточуйте або міняйте ножі, щоб машина забезпечувала високу якість стриження газонів.
  • Зверніть увагу на балансування ножа. Щоб з'ясувати, чи рівномірно заточені обидві ріжучі кромки, слід його підвісити. За потреби – повторно загостріть лезо. В іншому випадку сильна вібрація потягне за собою поломку мотора.
  • Час від часу замінюйте свічки і повітряні фільтри в бензинових моделях. В електричних машинах на окрему увагу заслуговує кабель живлення: якщо у нього пошкоджена оболонка, газонокосарку використовувати категорично заборонено. Перед використанням такий шнур потрібно поміняти або заізолювати.
  • Зберігайте газонокосарку в сухому і теплому місці, де немає різких стрибків температур. Сарай і гараж для зберігання такої техніки не підходять. Перед поставленням на зберігання бензинової моделі, необхідно злити паливо з бака.
Відгуки про статтю

Прочитал вашу статью и все таки выбрал форесту, работает с прошлой осени, я очень доволен! Статья хорошая, полезная инфа не на один год.

Чітко, лаконічно і по суті. Дуже корисно та інформативно подано!

Добре викладено . По діловому.